Citáty v databázi: 1 601

Orwell George

Orwell George

(25. června 1903 Motihari, Bengálsko – 21. ledna 1950 Londýn)

Životopis: Orwell George byl britský novinář, esejista a spisovatel demokratické levicové orientace. Světovou popularitu si získaly jeho alegorické antiutopické romány Farma zvířat a 1984 popisující nehumánnost totalitních ideologií.

George Orwell se narodil v Indii, jež byla tehdy součástí britského impéria a jeho otec Richard Walmesley Blair zde pracoval jako úředník. Když bylo Orwellovi kolem jednoho roku, odvezla ho jeho matka Ida Mabel Blairová do Anglie. Otce viděl až za několik let. Měl dvě sestry, starší Majorie a mladší Avril. Vyrůstal v Oxfordshiru a podle místní říčky Orwell si později dal pseudonym. Svou rodinu později popsal jako „nižší vyšší střední třídu“.

Orwell George vystudoval soukromou střední školu a prestižní Eton College. Jelikož mu rodiče nemohli platit studium na universitě, začal v roce 1922 pracovat pro Indickou imperiální policii v tehdejší Britské Indii (v Barmě). Zde jsou počátky jeho nenávisti k imperialismu a také se zde začal klonit k levicové politice. Své zážitky popsal v románové prvotině Barmské dny (anglicky Burmese Days) vydané v roce 1934.

V roce 1927 se Orwell vrátil zpět do Anglie, začal psát eseje a pracovat jako novinář. Nějakou dobu žil na ulici jako tulák a pohyboval se mezi spodinou. Zkušenost zúročil například v knize Na dně v Paříži a Londýně (anglicky Down and Out in Paris and London) vydané v roce 1933. Politické události v Evropě se ho silně osobně dotýkaly, a tak se stal socialistou, antifašistou a kritikem všech nedemokratických politických tendencí.

Po roce 1936 se Orwell George jako dobrovolník zapojil do španělské občanské války, kde bojoval na vládní straně v jednotkách milicí POUM (Dělnické strany marxistického sjednocení). Zážitky z působení ve španělské občanské válce popsal v knize Hold Katalánsku, v které líčí i těžké zranění z 20. května 1937, kdy byl zasažen do krku fašistickým odstřelovačem. V roce 1938 žil půl roku v Maroku.

Do roku 1940 psal recenze na knihy pro Nový anglický týdeník. Druhé světové války se neúčastnil kvůli vleklé tuberkulóze. V roce 1940 zahájil práci pro BBC a svými komentáři pilně přispíval do novin a časopisů. Toto zaměstnání opustil v roce 1943.

Těsně před svou smrtí roku 1950 napsal Orwell George svůj nejznámější román 1984. Zemřel na tuberkulózu ve věku 46 let.

Ačkoliv psal knihy o diktaturách komunistického typu, sám se cítil být socialistou, což dokazuje jeho citát: „Každou řádku, kterou jsem od roku 1936 napsal a která stojí za zmínku, jsem přímo či nepřímo psal proti totalitarismu a pro demokratický socialismus, jak jej chápu.“

Jeho náboženské názory jsou složité, problematické. Byl členem anglikánské církve a pravidelně se účastnil bohoslužeb. Obě jeho svatby i pohřeb vedl na jeho přání anglikánský kněz. Ve svém literárním díle (zejm. v románu Farářova dcera) však církev i náboženství spíše kritizoval z pozic levicového ateismu. Orwellův životopisec Stephen Ingle k tomu napsal, že „spisovatel George Orwell se holedbal svým ateismem, zatímco člověk Eric Blair si uchoval hluboce zakořeněnou zbožnost“.

Citáty od autora Orwell George

odkaz na citát » Nejrychlejší cesta, jak ukončit válku, je prohrát ji.

Zařazení: Citáty o válce
odkaz na citát » Lež je vždy o krok před pravdou.

Zařazení: Pravda a lež
odkaz na citát » Cílem moci je moc.

Zařazení: Citáty o moci
odkaz na citát » Vrcholem veškerého kacířství je zdravý rozum.

Zařazení: Citáty o moudrosti a hlouposti
odkaz na citát » Každá revoluce končí tím, když se nová prasata dostanou ke korytům.

Zařazení: Citáty o životě
odkaz na citát » Nejlepší knihy jsou takové, které člověku říkají, co už sám ví.

Zařazení: Knihy, básně a čtení
odkaz na citát » Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.

Zařazení: Budoucnost, minulost
odkaz na citát » Válka je způsob, jak rozbít na kousky anebo vystřelit do stratosféry či potopit do hlubin moře hmotné statky, které by se jinak daly použít k dosažení nadměrného pohodlí mas a v důsledku toho nakonec i k jejich nadměrné inteligenci.

Zařazení: Citáty o válce
odkaz na citát » Bůh je moc.

Zařazení: Citáty o náboženství
odkaz na citát » Bohatství a privilegia se nejlépe obhajují, když jsou společným vlastnictvím.

Zařazení: Citáty o bohatství a chudobě
1 / 6 další »
1 2 3 4 5 6
 
 
Provozovatel webových stránek je CyberS s.r.o.